Oczyszczająca moc masażu miodem

masaż miodem
Masaż miodem znany jest jako rosyjski masaż klepany, a także detoks miodem. Miód jest używany od wieków w medycynie naturalnej i ludowej, a masaż tym darem natury jest uznaną metodą uzdrawiania opartą na zasadach medycyny rosyjskiej oraz tybetańskiej.Jest to naturalny sposób na regenerację organizmu, oczyszczenie tkanki łącznej, pozbycie się produktów przemiany materii oraz toksyn. Poprzez zastosowanie szybkich i energicznych ruchów podczas masażu polepsza się ukrwienie i dochodzi do szybkiego rozluźnienia mięśni. Warto od razu podkreślić, że poprzez regularne korzystanie z miodowego masażu ciało odzyskuje naturalną zdolność do detoksykacji. Dodatkowym walorem są kosmetyczne właściwości miodu – delikatnie złuszcza naskórek i odżywia skórę.

Miód – pszczele złoto

Skąd bierze się bogactwo zawarte w miodzie? Ten skarb natury uzyskiwany jest dzięki ciężkiej pracy pszczół. Dla zobrazowania: aby uzyskać 1 kg miodu jedna, mała, sprytna pszczółka musi odwiedzić około 8000 kwiatów, co oznacza pokonanie dystansu ponad 3000 km! Liczne badania pozwoliły na wyróżnienie w miodzie ponad 60 składników, w tym minerałów, pierwiastków śladowych, enzymów, witamin, naturalnych antybiotyków, a także antyoksydantów (m.in. fenoli). Te ostatnie zawarte są wyłącznie w wysokiej jakości miodach, których używamy do masażu w naszym gabinecie.

Przez skórę do wnętrza…
Masaż miodem oddziałuje terapeutycznie przez strefy skórne (tzw. strefy Heada – od nazwiska angielskiego lekarza). Jest to możliwe dzięki powiązaniu między skórą, a narządami. Poprzez specyficzne techniki stosowane podczas masażu oraz zastosowanie miodu dochodzi do intensywnego stymulowania aktywności odpowiednich organów, a więc wpływamy w ten sposób na funkcjonowanie całego organizmu. Najprościej tłumacząc: gdy dochodzi do zaburzenia pracy w narządach wewnętrznych, odpowiednie strefy skórne dają nam informację o tych zmianach (np.: ból lewego barku może mieć związek z problemami z sercem, kamica żółciowa daje często sygnał poprzez ból barku, kłucie pod łopatką, lub lewego górnego fragmentu pleców). Działa to również w drugą stronę – przez skórę możemy wpływać na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Aplikacje masażów miodem są w tym przypadku bardzo skuteczne. Aby zabieg był skuteczny, zalecane są od 3 do 6 masaży w odstępie 2-3 dni, później 1 masaż w miesiącu dla utrzymania efektu.

freepik__honey

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – Hipokrates
Kiedy warto sięgnąć po miodowy zabieg?
Zastosowanie masażu miodem jest uniwersalne. Działa nie tylko w konkretnych dolegliwościach, ale jest również środkiem zapobiegawczym. Oprócz poprawy ogólnego zdrowia, masaż miodem jest idealny w następujących przypadkach:

  • napięcia,
  • bóle mięśni i stawów,
  • zastoje limfy,
  • występowanie cellulitu (głównie na udach, biodrach i pośladkach),
  • zła kondycja skóry,
  • przewlekły stres,
  • chroniczne zmęczenie,
  • bezsenność
  • w zespole napięcia przedmiesiączkowego PMS
  • niestrawnościach,
  • zaparciach

Przeciwskazaniem do masażu jest przede wszystkich uczulenie na miód i produkty pszczele oraz:

  • stosowanie leków rozrzedzających krew
  • ciąża
  • menstruacja
  • choroby nowotworowe
  • żylaki i kruchość naczyń
  • choroba miażdżycowa
  • otwarte rany
  • podwyższona temperatura

Jak wygląda masaż miodem?

Najczęściej stosowany jest masaż pleców i ramion lub masaż całościowy z akcentem na biodra, uda i pośladki. Przed masażem wskazany jest ciepły prysznic i dokładne wytarcie skóry, tak aby powierzchnia ciała była dobrze przygotowana na przyjęcie miodu. Po masażu każdej partii ciała resztki miodu i toksyn zbierane są ciepłym ręcznikiem lub rękawicą (dzięki czemu ciało się nie lepi i jest od razu czyste). Na zakończenie zabiegu klient bierze ponownie ciepły prysznic, przy wyjściu otrzymuje ciepłą wodę, która ma za zadanie wspomóc wykonany zabieg i oczyścić organizm poprzez m.in. usunięcie zanieczyszczeń z nerek i innych organów.

Masaż miodem detoksykuje, regeneruje i pielęgnuje, wzmacnia układ odpornościowy, a dodatkowo wpływa zbawiennie na psychikę. Jest cudowną metodą na osiągniecie harmonii. Jeśli zauważamy u siebie zmęczenie ciała i duszy, doskwiera nam uczucie zamknięcia, cierpienia psychicznego, ociężałość fizyczna, szukamy sposobu, aby ruszyć do przodu, masaż miodem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Już po pierwszym masażu czujemy się odblokowani, a po serii zabiegów energia życiowa swobodnie zaczyna krążyć, uruchamia nas do działania i pozwala cieszyć się życiem.

Literatura: Postępy Fitoterapii 4/2008, Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, „Występowanie związków fenolowych w miodzie pszczelim” „Wielka księga refleksoterapii” Dr. Med. Bernad C. Kolster, Dr. Med .Astrid Waskowiak