Jak zwalczyć (niektóre) bóle bez leków i maści

Kto z nas nie zna problemów bólu pleców odcinka lędźwiowego, czy karku.Dyskopatia, drętwienie szyi i rąk, czy rwa kulszowa dotyczy coraz większej populacji.W dzisiejszym świecie pęd życia i chęć posiadania ogromnej ilości dóbr materialnych, powoduje, że zapominamy o podstawowych zasadach dbania o swoje zdrowie,a co za tym idzie, nabieramy złe nawyki – w głównej mierze dotyczące postawy.

McK złe siedzenie
Nieprawidłowa postawa siedząca

Wiele pracy wykonywanej przez człowieka jest w pozycji siedzącej. Taka postawa często niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Dlaczego? Siedzenie w zgarbieniu przez dłuższy czas może prowadzić do bólu. Skutkiem może być pojawienie się patologicznych napięć mięśniowo-powięziowych,
a to często pociąga za sobą problemy z dyskiem. Brak ruchu szybciej przyczynia się do chorób degeneracyjnych stawów np. zwyrodnień. Dzisiaj nieodzownym elementem, który przyczynia się do wielu chorób stawów jest także spożywanie przetworzonej chemicznie żywności.

Skąd się bierze ból ?

Mogę zapewnić, że już pierwsze czynności wykonywane rano,  po przebudzeniu mają ogromny wpływ na  to, ile kręgosłup będzie mógł jeszcze wytrzymać.Nasz kręgosłup jest przeciążony z wielu przyczyn. Nieprawidłowa postawa, pochylanie się, nieprawidłowe i długotrwałe siedzenie – to tylko niektóre czynniki, które mają odzwierciedlenie w bólach umiejscowionych w stawach oraz mięśniach

http://bit.ly/1QZJU1o
http://bit.ly/1QZJU1o

Całkowita suma nakładających się przeciążeń w ciągu dnia, wynikających
z nieprawidłowej postawy, pochylania się,- wszystko to, ma odzwierciedlenie
w bólach umiejscowionych w stawach oraz mięśniach.

W pierwszej kolejności większość z nas stara się niwelować ból farmakologicznie,
w następnej kolejności idziemy do lekarza. Czy jest to konieczne? Nie zawsze. Ból często możemy zniwelować (częściowo lub całkowicie),  eliminując złe nawyki i wykonując ćwiczenia zalecane w konkretnych przypadłościach. Najlepiej w takiej sytuacji, gdyby były dobrane po badaniu diagnostycznym przez fizjoterapeutę.

tabletki pryeciwbilowe
http://bit.ly/1QZLDUf

Przyjmowanie leków przeciwbólowych jest tylko „zaleczeniem” bólów pochodzących
ze stawów. Polecane leki działają zwykle objawowo. Nic co jest syntetyczne, nie może
w rzeczywistości odbudować stawu, a tym bardziej znieść trwale takich dolegliwości bólowych.

Na początku powinniśmy sobie zadać pytanie, co może być przyczyną bólu. Możemy sami analizować jego przyczyny, a to może okazać się mozolne i  mało trafne, lub po prostu udać się do fizjoterapeuty, który przeanalizuje przyczynę bólu i jeżeli będzie można go  zniwelować przez ruch, zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Warto pamiętać, że ruch jest jedynym, najlepszym środkiem zachowującym na długo sprawność fizyczną. Potwierdzeniem tego są słowa Wojciecha Oczko  ( lekarza królów polskich ), który powiedział  „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie są w stanie zastąpić ruchu”

Najczęstsze przyczyny bólu 

W mojej pracy spotykam się z bólami, które wynikają z braku ruchu i długotrwałej, nieprawidłowej pozycji ciała. Również niekorzystnie na nasz kręgosłup wpływa siedzący tryb życia, źle dobrany materac i nieodpowiednio dopasowane miejsce pracy (fotel, biurko). Znaczącą rolę w zachowaniu odpowiedniej sprawności ruchowej ma odżywianie i naturalna suplementacja. W konsekwencji dochodzi przede wszystkim do bólu i przykurczów mięśniowych oraz gorszej pracy narządów wewnętrznych.  Nie da się ukryć, że największym problemem XXI wieku jest nadwaga.

Długotrwałe siedzenie prowadzi do zmniejszenia elastyczności mięśni, gdzie jedne ulegną przykurczom, inne osłabieniu. Przejawia się to w przyjmowaniu nieergonomicznej dla ciała nawykowej postawy, która kojarzona jest z garbieniem się. Najlepszym rozwiązaniem w ciągu dnia może być regularne wykonywanie kilku ruchów i przybieranie przez określony czas odpowiednich dla stanu pozycji,
bez względu na porę, miejsce, czas i wykonywaną pracę.

McKenzie – leczenie przez ruch 

Metoda stworzona przez Robina McKenziego jest niczym innym jak niwelowaniem bólu poprzez pozycje i ruch.  Samo leczenie wynika z precyzyjnego wywiadu
i badania pacjenta oraz wykonaniu powtarzanych ruchów w pozycji stojącej
lub leżącej. Pacjent nie czuje skrępowania, gdyż proponowane ruchy są do wykonania w każdych ubraniach, a wywiad jest zbierany w naturalnej pozycji siedzącej.

Czas pierwszej wizyty zajmuje zwykle około jednej godziny. W przypadkach
o niewielkiej trudności do zdiagnozowania wystarcza często trzy do pięciu wizyt, odbywających się w odstępach czasu od trzech-czterech dni do dwóch tygodni. Można dopasować odpowiedni zestaw ruchów do każdych warunków.
Jedną z największych korzyści w metodzie McKenziego jest edukacja pacjenta.
Edukacja pozwala na zrozumienie mechanizmu uszkodzenia i prowadzi do szybszego wyleczenia, poprzez wprowadzenie prawidłowych nawyków w postawie.

Zgięcie - jeden z ruchów testujących w metodzie McKenziego
Zgięcie – jeden z ruchów testujących w metodzie McKenziego

Zgięcie – jeden z ruchów testujących w metodzie McKenziego

McK prawidłowe siedzenie
Prawidłowa pozycja siedząca z wałkiem lędźwiowym
McK przeprost
Leczenie ruchem przeprostu wg. Mckenziego

Mając na uwadze najlepsze dobro człowieka i profesjonalne podejście do problemu bólowego, zawsze zachęcam do konsultacji z wykwalifikowanym fizjoterapeutą.