Fotorelacja z II Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej

W dniach 30 września – 1 października 2016 roku w Warszawie odbył się II Zjazd Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej w której miałem przyjemność uczestniczyć.

Dwudniowa konferencja naukowa była poświęcona zagadnieniom związanymi z żywieniem w sporcie. Wśród zagranicznych prelegentów znalazły się takie autorytety w dziedzinie żywienia jak prof. Kevin Tipton, prof. Graeme L. Close, dr Glen Davison. prof. Romain Meeusen, prof. Mary Jane de Souza czy dr James Morton – dietetyk drużyny kolarskiej TeamSky oraz Mark Ellison – dietetyk Manchester United. Można było również wysłuchać Mistrzyni Olimpijskiej w pływaniu Otylii Jędrzejczak i kolarza szosowego Bartosza Huzarskiego.

14627750_1454104401271086_1781529588_n
prof. Kevin Tipton

Wykłady rozpoczął prof. Kevin Tipton tematem „Żywienie w okresie kontuzji indukowanej wysiłkiem fizycznym”. Profesor poruszał zagadnienia dotyczące odpowiedniego doboru makro- i mikroskładników, ilości oraz jakości białka w diecie w celu minimalizowania ryzyka wystąpienia kontuzji oraz gdy już wystąpią, przyspieszenia rekonwalescencji. Przedstawione badania dowodzą o istotnej roli białka w diecie podczas rekonwalescencji. Jego podaż powinna być relatywnie wysoka – od 2 do 2,25g/kg/mc, dzięki temu zwiększa się synteza białek mięśniowych. W tej kwestii bardzo ważna okazała się również podaż aminokwasu – leucyny. Profesor także zwrócił uwagę na podaż energii. Podczas rekonwalescencji spada wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną, często wtedy obniżamy podaż kalorii w diecie, jednak podczas rekonwalescencji po ciężkiej kontuzji podstawowa przemiana materii wzrasta nawet o 50%. Biorąc pod uwagę tą informację spadek zapotrzebowania nie jest tak znaczący. Badania dowiodły, że suplementacja antyoksydantów podczas rekonwalescencji nie ma żadnego wpływu na jej przebieg.

omega 3
Ważna okazała się suplementacja kwasów Omega – 3. Powyższy diagram pokazuje ich wpływ na syntezę białek mięśniowych podczas rekonwalescencji.

Następne przemówienie należało do dr James’a Morton’a – byłego dietetyka klubu piłkarskiego FC Liverpool, obecnie dietetyka najlepszej na świecie zawodowej grupy kolarskiej – TeamSky.

14741790_1454104414604418_635147431_n
dr James Morton

Na przykładzie drużyny TeamSky dokonał analizy żywieniowej w zależności od cyklu treningowego (okresu przygotowawczego, startowego, przejściowego) jak również rodzaju zawodów w których kolarze biorą udział. Podkreślał rolę węglowodanów w diecie kolarzy, które są głównym źródłem energii szczególnie w odcinkach górskich.   W zależności od poziomu trudności odcinka podaż węglowodanów u kolarzy waha się od 8,7 do 9,2g/kg/masy ciała dziennie.

James Morton i Kevin Tipton
dr James Morton i prof. Graeme L. Close

Ogromne wrażenie zrobiło na mnie profesjonalne podejście zespołu TeamSky do diety. Zawodnicy nie korzystają z ogólnodostępnej stołówki, mają własny autokar z kuchnią i restauracją. Każdy ma dokładnie policzone wartości odżywcze zgodne z zapotrzebowaniem na konkretnym odcinku zawodów.

Kolejnym prelegentem był profesor Graeme L. Close, który przedstawił najnowsze badania na temat wpływu witaminy D na zdolności wysiłkowe. Prof. Close poruszył także temat suplementów diety, zwracając szczególną uwagę na umiejętność odpowiedniej selekcji i prawidłowego doboru suplementów.

wit d
U populacji europejskiej w okresie jesienno – zimowym poziom witaminy D w organizmie znacząco maleje . Profesor L. Close podkreślał, że warto dostarczać ją w postaci suplementu diety.

Wytyczne dotyczące rozpoznania, oceny oraz postępowania wśród sportowców z problemem niskiej dostępności energii związanej z Triadą Sportsmenek przedstawiła prof. Mary Jane de Souza. Wykład dotyczył bardzo powszechnego problemu u zawodowych sportsmenek. Ciężkie treningi wymagają dużej podaży energii w diecie (kobieta trenując zawodowo triathlon potrzebuje nawet 7000 kcal dziennie!), niedobór energetyczny u kobiet może powodować poważne problemy zdrowotne, np. zahamowanie cyklu miesiączkowego lub ostreoporozę. Wykład bardzo mnie zaciekawił, ponieważ sam jako dietetyk, spotykam się z tym problemem u kobiet na szczeblu amatorskim. Błędne myślenie,  „mniej jem i więcej ćwiczę” często prowadzi do tego rodzaju problemów i wcale nie powoduje redukcji tkanki tłuszczowej.

14628183_1454104411271085_745326424_n
prof. Mary Jane de Souza

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się wykładem „Strategie minimalizujące występowanie zmęczenia pochodzącego z centralnego układu nerwowego w trakcie ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym, wykonywanych w warunkach wysokiej temperatury otoczenia”, wygłoszonym przez Prezesa Belgijskiego Stowarzyszenia Kinezjologii, profesora Romaina Meeusena.

14628152_1454104404604419_788136021_n
prof. Romain Meeusen

Sposoby redukcji masy ciała wśród zawodników sportów walki przedstawił Mark Ellison, a rolę białka w procesie redukcji i utrzymania masy ciała omówił prof. Kevin Tipton.

białko kobiety
Badania dowodzą, że podczas spadku wagowego u kobiet dieta z podażą białka 35% (prawy słupek) ogranicza spadek beztłuszczowej masy ciała (FFM) i zwiększa spadek tkanki tłuszczowej (FAT). Dieta z niższą podażą białka – 15% lewy słupek doprowadziła do większego spadku beztłuszczowej masy ciała i ograniczyła spadek tkanki tłuszczowej.
porcja białka
Badanie dotyczy osób chcących zwiększać masę mięśniową. Potwierdza się, że optymalna podaż białka w jednym posiłku, która stymuluje syntezę białek mięśniowych to 20g. Diagram pokazuje, że przy większej podaży (40g) synteza nie wzrasta a nawet minimalnie spada. Także obalony został mit, że budując masę mięśniową powinniśmy jeść jak najwięcej białka, w zupełności wystarcza nam 20g białka w posiłku (np. niecałe 100g mięsa z piersi kurczaka) a większa ilość tylko niepotrzebnie w tym przypadku powoduje zwiększenie wydatku energetycznego związanego z termogenezą poposiłkową.

Na koniec II Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej ponownie pojawiła się profesor Mary Jane de Souza z Pensylvania State University. Rozwinęła temat z dnia poprzedniego tłumacząc czy utraty masy kostnej wśród aktywnych fizycznie kobiet  z współwystępującym problemem niedoboru energii oraz estrogenów związanych z Triadą Sportsmenek jest procesem odwracalnym.

II Zjazd Polskiego Towarzystwa Dietetyki sportowej to cenna wiedza, najnowsze badania, nowe informacje oraz możliwość dyskusji z najlepszymi specjalistami i ciekawe spostrzeżenia, dzięki którym jako dietetyk będę mógł poprzez odżywianie efektywnie przyczyniać się do sukcesów osób które wiążą swoją przyszłość ze sportem.

14725215_1454105064604353_1192143129_o
Mark Ellison – dietetyk Manchester United