W dniach 30 września – 1 października 2016 roku w Warszawie odbył się II Zjazd Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej w której miałem przyjemność uczestniczyć.
Dwudniowa konferencja naukowa była poświęcona zagadnieniom związanymi z żywieniem w sporcie. Wśród zagranicznych prelegentów znalazły się takie autorytety w dziedzinie żywienia jak prof. Kevin Tipton, prof. Graeme L. Close, dr Glen Davison. prof. Romain Meeusen, prof. Mary Jane de Souza czy dr James Morton – dietetyk drużyny kolarskiej TeamSky oraz Mark Ellison – dietetyk Manchester United. Można było również wysłuchać Mistrzyni Olimpijskiej w pływaniu Otylii Jędrzejczak i kolarza szosowego Bartosza Huzarskiego.
Wykłady rozpoczął prof. Kevin Tipton tematem „Żywienie w okresie kontuzji indukowanej wysiłkiem fizycznym”. Profesor poruszał zagadnienia dotyczące odpowiedniego doboru makro- i mikroskładników, ilości oraz jakości białka w diecie w celu minimalizowania ryzyka wystąpienia kontuzji oraz gdy już wystąpią, przyspieszenia rekonwalescencji. Przedstawione badania dowodzą o istotnej roli białka w diecie podczas rekonwalescencji. Jego podaż powinna być relatywnie wysoka – od 2 do 2,25g/kg/mc, dzięki temu zwiększa się synteza białek mięśniowych. W tej kwestii bardzo ważna okazała się również podaż aminokwasu – leucyny. Profesor także zwrócił uwagę na podaż energii. Podczas rekonwalescencji spada wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną, często wtedy obniżamy podaż kalorii w diecie, jednak podczas rekonwalescencji po ciężkiej kontuzji podstawowa przemiana materii wzrasta nawet o 50%. Biorąc pod uwagę tą informację spadek zapotrzebowania nie jest tak znaczący. Badania dowiodły, że suplementacja antyoksydantów podczas rekonwalescencji nie ma żadnego wpływu na jej przebieg.
Następne przemówienie należało do dr James’a Morton’a – byłego dietetyka klubu piłkarskiego FC Liverpool, obecnie dietetyka najlepszej na świecie zawodowej grupy kolarskiej – TeamSky.
Na przykładzie drużyny TeamSky dokonał analizy żywieniowej w zależności od cyklu treningowego (okresu przygotowawczego, startowego, przejściowego) jak również rodzaju zawodów w których kolarze biorą udział. Podkreślał rolę węglowodanów w diecie kolarzy, które są głównym źródłem energii szczególnie w odcinkach górskich. W zależności od poziomu trudności odcinka podaż węglowodanów u kolarzy waha się od 8,7 do 9,2g/kg/masy ciała dziennie.
Ogromne wrażenie zrobiło na mnie profesjonalne podejście zespołu TeamSky do diety. Zawodnicy nie korzystają z ogólnodostępnej stołówki, mają własny autokar z kuchnią i restauracją. Każdy ma dokładnie policzone wartości odżywcze zgodne z zapotrzebowaniem na konkretnym odcinku zawodów.
Kolejnym prelegentem był profesor Graeme L. Close, który przedstawił najnowsze badania na temat wpływu witaminy D na zdolności wysiłkowe. Prof. Close poruszył także temat suplementów diety, zwracając szczególną uwagę na umiejętność odpowiedniej selekcji i prawidłowego doboru suplementów.
Wytyczne dotyczące rozpoznania, oceny oraz postępowania wśród sportowców z problemem niskiej dostępności energii związanej z Triadą Sportsmenek przedstawiła prof. Mary Jane de Souza. Wykład dotyczył bardzo powszechnego problemu u zawodowych sportsmenek. Ciężkie treningi wymagają dużej podaży energii w diecie (kobieta trenując zawodowo triathlon potrzebuje nawet 7000 kcal dziennie!), niedobór energetyczny u kobiet może powodować poważne problemy zdrowotne, np. zahamowanie cyklu miesiączkowego lub ostreoporozę. Wykład bardzo mnie zaciekawił, ponieważ sam jako dietetyk, spotykam się z tym problemem u kobiet na szczeblu amatorskim. Błędne myślenie, „mniej jem i więcej ćwiczę” często prowadzi do tego rodzaju problemów i wcale nie powoduje redukcji tkanki tłuszczowej.
Drugi dzień zjazdu rozpoczął się wykładem „Strategie minimalizujące występowanie zmęczenia pochodzącego z centralnego układu nerwowego w trakcie ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym, wykonywanych w warunkach wysokiej temperatury otoczenia”, wygłoszonym przez Prezesa Belgijskiego Stowarzyszenia Kinezjologii, profesora Romaina Meeusena.
Sposoby redukcji masy ciała wśród zawodników sportów walki przedstawił Mark Ellison, a rolę białka w procesie redukcji i utrzymania masy ciała omówił prof. Kevin Tipton.
Na koniec II Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej ponownie pojawiła się profesor Mary Jane de Souza z Pensylvania State University. Rozwinęła temat z dnia poprzedniego tłumacząc czy utraty masy kostnej wśród aktywnych fizycznie kobiet z współwystępującym problemem niedoboru energii oraz estrogenów związanych z Triadą Sportsmenek jest procesem odwracalnym.
II Zjazd Polskiego Towarzystwa Dietetyki sportowej to cenna wiedza, najnowsze badania, nowe informacje oraz możliwość dyskusji z najlepszymi specjalistami i ciekawe spostrzeżenia, dzięki którym jako dietetyk będę mógł poprzez odżywianie efektywnie przyczyniać się do sukcesów osób które wiążą swoją przyszłość ze sportem.